Головна Аналітика Розрахунок пені по аліментам

Розрахунок пені по аліментам PDF 
Субота, 23 липня 2016, 14:52

В нашій країні досить часто трапляються випадки, коли сторона, яку суд зобов’язав виплачувати аліменти в силу деяких обставин не хоче виконувати судове рішення. В такому разі отримати фінансові кошти просто не вдається. Як бутив такому випадку, як нараховується пені? 

 

Згідно українського законодавства, за кожні прострочений день невиплати аліментів передбачено додаткове пені. На перший погляд здається, що все дуже просто: за кожен день несплати нараховується додатково 1% пені від загальної суми аліментів. В дійсності все набагато складніше: практичні судові розрахунки досить часто відрізняються від передбачених законодавством.

 

 

Зупинимося детальніше на правильних розрахунках пені, враховуючи офіційну позицію Верховного Суду. Відразу хочеться зауважити, що в статті 180 СК передбачено, що батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до моменту досягнення ними повноліття.

Пеня в контексті стимулюючого інструменту

Головна мета додаткових заходів, пов’язаних з стягненням аліментів та відповідної пені – стимулювати платника відповідальніше ставитися до своїх безпосередніх обов’язків, а також компенсувати одержувачеві можливі додаткові витрати, обумовлені їх несвоєчасною сплато.

Однак слід зауважити, що безпосередньою підставою для нарахування і в послідуючому стягнення будь-якої неустойки являється винна поведінка платника. Що стосується причин несвоєчасної оплати, будь-то необережність чи спланований заздалегідь умисел, то вони не беруться до уваги. В таких випадках завжди керуються винною презумпцією тієї особі, котру судова інстанція зобов’язала до щомісячної сплати аліментів.

Спеціалісти акцентують увагу на тому, що саме сплата неустойки і являється найбільш дієвим методом по забезпеченню грошовим зобов’язанням, не дивлячись на ті обставини, що їм передували. Зрозуміло, що такий спосіб виявився досить ефективним і в контексті аліментних зобов’язань.

А ось щодо конкретних можливостей по стягненню реальних збитків чи то моральної компенсації від втраченої вигоди не передбачено. В рамках даної міри передбачене лише чітке визначення розміру та особливостей нарахування пені із розрахунку за кожний несплачений день. При цьому враховується розмір аліментів і загальна кількість тих днів по яким і нараховується неустойка.

Пеня із розрахунку за 1 місяць буде нараховуватися по наступному алгоритму:

  1. підраховується розмір аліментів;
  2. встановлюється заборгованість за 1 місяць * 1% щоденного пені;
  3. далі цифра помножується на кількість тих днів, по якому і була зафіксований борг;
  4. результуючу цифру отримують сумуючи всі прострочені платежі (за кожен конкретний календарний місяць).

Відповідна офіційна позиція неодноразово була висловлена суддями ВСУ в 2016 році. Ні про який ефект накопичення заборгованості мови не йде. Не дивлячись на це, багато посадовців не точно підраховують пеню. Втім, справедливий розмір досить швидко встановлюється, особливо, коли мова заходить про розгляд справ в вищих судових інстанціях.