Головна Аналітика Використання підземних вод

Використання підземних вод PDF 
Середа, 27 липня 2016, 18:37

Питання використання підземних вод на території України актуальне, як ніколи раніше. Сьогодні складно собі уявити сучасне господарство фермерського типу, на якому б не використовувалася вода, котру добувають з артезіанської свердловини. Втім, як виявилося в Україні навіть для цього необхідно докласти величезні зусилля. Крім того, спеціалісти рекомендують запастись терпінням, винахідливістю та стратегічним мисленням.

Українське законодавство реалізоване таким чином, що контролюючі органи намагаються все зробити таким чином, щоб життя фермерів раєм не здавалося. Саме тому використання підземних вод являється яскравим тому прикладом.

На один процес декілька дозволів

Реалії сьогодення такі, що на території України будь-яке ви користання підземних вод чітко регламентується та регулюється державою, причому на декількох рівнях.

Отримання вказаного дозволу (по користуванню земельними надрами) – вкрай заплутаний та складний процес. Слід зазначити, що порядок коректувався практично щороку. Нерідко траплялися ситуації, коли невелике господарське підприємство формувало необхідний пакет документів і подавало на розгляд, а в цей же час строк дії нормативно-правових актів закінчувався. Їх просто повертали і змушували чекати на прийняття нового порядку. Втім ситуація змінилася в 2011 році, коли був прийнятий спеціальний Порядок по наданню відповідних дозволів.

Що буде в разі його відсутності? В цій ситуації мова вже йде про самовільне використання природних надр – державні органи нарахують суму збитків за водокористування без дозволу. Якщо говорити об’єктивно, то достатньо попити водичку близько року і штраф сягне суми в декілька сотень тисяч гривень.

Спеціалісти акцентують увагу на тому, що питання в правовій площині продовжує залишатись відкритим і актуальним. Наразі в Конституційний суд подано відразу декілька тематичних позовів, щодо більш чіткішого тлумачення тих положень, котрі передбачені ст. Українського Кодексу про користування надрами.

Приходиться констатувати, що правове регулювання питання щодо користування підземними водами залишається неоднозначним, та дуже нечітким. За рахунок цього формується додаткове підґрунтя для неправомірного використання природних надр, законодавчих конфліктів.

Якщо вивчати судову практику, то вона також неймовірно різноманітна і не може надати певної практичної чи то теоретичної допомоги.