Головна Аналітика В Україні може бути введений мораторій на відведення землі під забудову за відсутності містобудівної документації

Понеділок, 13 грудня 2010, 21:10

Старе містоЯк відомо, в даний час в Україні проходить глобальна реформа в основних галузях права, що торкнулася також і містобудівної галузі. Слід зазначити, що, зважаючи на глобальні макроекономічні процеси, будівельна галузь зазнала найбільші зміни за останні два роки, що ознаменувалося прийняттям нових законодавчих актів, які суттєво вплинули на регуляторні аспекти в цій сфері.

На сьогоднішній день готується до розгляду в парламенті законопроект, який повністю змінює систему дозвільної документації в містобудівній сфері та істотно лібералізує відповідні правовідносини.

Наріжним каменем цієї реформи є введення зонінгу, що є звичайною практикою в багатьох юрисдикціях. Суть даного нововведення в Україні полягає в тому, що територія розбивається на умовні зони, кожна з яких має чітко визначені параметри для цілей будівництва, зокрема, визначається максимальна висотність будівель, які можуть будуватися в даній зоні, їх призначення, вид, технічні параметри з точки зору споживання енергоресурсів і т.д.

Таким чином, будь-який інвестор, який планує інвестиційну діяльність в тому чи іншому регіоні населеного пункту, буде спочатку при отриманні права на земельну ділянку розуміти, що він має право побудувати в даному районі і з якими проблемами може зіткнутися. Це істотно розв'язує руки інвесторам, звільняє від безлічі бюрократичних перешкод і значно прискорює інвестиційні процеси. Само собою зрозуміло, дане нововведення супроводжується також суттєвим скороченням термінів узгодження документації і т.д.

Як вважає Тимур Бондарєв, старший партнер адвокатського об'єднання Arzinger, дане нововведення буде революційним для України, істотно підвищить інтерес до нашої держави та дозволить інвесторам і фінансовим установам більш комфортно себе почувати.

Само собою зрозуміло, подібне нововведення буде супроводжуватися низкою непопулярних заходів, одна з яких - мораторій на здійснення інвестиційної діяльності до моменту розробки відповідної містобудівної документації та введення зонінгу. Введення відповідного мораторію є правильним кроком і простимулює відповідні органи самоврядування знайти ресурси для фінансування робіт з розробки містобудівної документації.

У разі появи відповідної законодавчої бази, органи місцевого самоврядування зможуть отримати доступ до дешевих фінансових ресурсів, мобілізувати наявні ресурси і податкові надходження, а також отримають доступ до засобів міжнародних фінансових інституцій для того, щоб профінансувати процеси, пов'язані з зонуванням відповідних територій.

У випадку, якщо подібних перехідних положень не буде, можна бути впевненим у тому, що процеси затягнуться на багато років і органи місцевого самоврядування і державні адміністрації не матимуть стимулу впроваджувати ці процеси.

Слід також враховувати, що вже існує безліч земельних ділянок, на яких вже розпочато будівництво та отримано дійсний дозвіл на будівництво, яке, само собою зрозуміло, навряд чи хтось буде скасовувати.

Мова йде виключно про нову забудову, виділення нових ділянок, або про реконструкцію старих будівель. У даній сфері має бути наведений порядок, особливо це стосується історичної частини міста та міст з архітектурою зі спеціальним статусом (Львів), оскільки всі ми неодноразово ставали свідками того, коли "старе місто" забудовується позбавленими смаку будовами зі скла і бетону. Для того щоб піти від цього, потрібно йти на подібний крок.

За матеріалами: news.ligazakon.ua/news/2010/12/8/34654.htm