Головна Аналітика Цивільний шлюб: правові наслідки

Вівторок, 14 лютого 2012, 09:39

Цивільний шлюб: правові наслідкиНеймовірно, але факт: за результатами дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, з 2 тис. опитаних українців 45% висловило своє позитивне ставлення до спільного проживання чоловіка та жінки до шлюбу. Причому цей показник останнім часом значно збільшився. Отже, така форма сімейних відносин в Україні вважається нормою. Залишилося тільки розібратися, як до цього явища відносяться різні інститути влади і закон.

Історія виникнення

Цивільний шлюб "народився" ще в XVI ст. в Голландії, коли люди, що належать до різних вір, не могли обвінчатися в церкві, і влада дозволила оформляти такі союзи в мерії. Саме такий шлюб і став називатися "цивільним". Тепер під цією назвою розуміють добровільне спільне проживання та ведення спільного господарства двома людьми, чоловіком і жінкою, "без яких би то не було взаємних зобов'язань". Хоча в юриспруденції поняття цивільного шлюбу зберегло початкову сутність і стосується пар, які офіційно оформили свій союз в РАЦСі, але не вінчалися в церкві. Вільні сімейні відносини в чинному законодавстві України прийнято називати фактичним шлюбом, а в народі - просто співжиттям. Слід зазначити, що інститут сім'ї сформувався ще до виникнення християнства, і тільки в IX столітті н.е. церква офіційно стала займатися оформленням сімейних відносин. Але після Жовтневої революції реєстрація шлюбів в СРСР знову стала прерогативою державних органів.

Правові аспекти

Що ж до фактичного проживання без штампа в паспорті, то в Україні такий спосіб сімейних відносин підтримує 82% молодих респондентів у віці від 18 до 29 років. Незважаючи на це, інститут "цивільного" шлюбу в правовому полі у нас знаходиться тільки на стадії формування. Через це труднощі у "нерозписаних" пар можуть виникнути вже з реєстрацією новонародженої дитини. Так, для реєстрації малюка, народженого у шлюбі, слід подати заяву тільки одного з батьків - документ з пологового будинку, який підтверджує походження дитини. У разі ж, якщо мати і батько дитини - "цивільні" чоловік і дружина, одного документа недостатньо, адже походження дитини визначається від батька, і заповнення графи "По батькові" обов'язкове. Тому слід надати заяву обох батьків. ЇЇ можна подати в РАЦС як до, так і після народження дитини.

Що ж стосується прав і свобод новонароджених, то згідно Конституції України, діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народилися вони у шлюбі чи ні. Якщо цивільні чоловік і дружина прийняли рішення розійтися, в обов'язки батька спільної дитини входить виплата аліментів, начебто вони перебували в офіційному шлюбі.

А от щодо розподілу майна можуть виникнути проблеми. Згідно ст. 74 Сімейного кодексу України, жінка і чоловік, що проживають однією сім'єю, але офіційно не перебувають у шлюбі, можуть претендувати на майно, нажите ними на правах спільної сумісної власності. "Коли ця норма з'явилася в новому Сімейному кодексі, дехто став заперечувати - мовляв," який жах! узаконений цивільний шлюб! ", - розповідає автор СК України Зореслава Ромовська. - А я вважаю, що ці люди просто не захотіли зрозуміти суть закону". Ще в 1991 р. ЗУ "Про власність" визнав спільною власністю майно, набуте спільною працею тих, хто проживає однією сім'єю. А в ст. 74 СК Україні було лише конкретизовано це загальне правило для жінки і чоловіка, які проживали однією сім'єю, але без реєстрації шлюбу. Якщо, скажімо, вони прожили разом тиждень або місяць і придбали лише електрочайник і сковороду, звичайно, їх спільною власністю будуть тільки ці речі. Але бувало, що такі фактичні сім'ї існували 20 і більше років. Тому все те, що вони придбали (машина, будинок), є їх спільною власністю.

Слід також зазначити, що відповідно до ст. 24 Конституції України, жодна обставина не може бути підставою для дискримінації. А ст. 51 Конституції, яка покладає на державу обов'язок охороняти сім'ю, не обумовлює, що мова йде тільки про родину, побудовану на шлюбі. "Все це добре, - продовжують експерти" Судово-юридичної газети ". - От тільки в разі розриву відносин потрібно ще зуміти доводити сам факт спільного проживання. А це не так просто, як здається. У кращому випадку підтвердженням стануть спільні діти, спільні видаткові рахунки, в гіршому - свідчення родичів або сусідів. Правда, оскарження в суді права нажитого рухомого і нерухомого майна часто провокує тривалі судові розгляди і, як наслідок, масу образ і негативних емоцій, які доведеться пережити сторонам процесу ".

Так чи хороше "життя без зобов'язань"?

За твердженням психологів, цивільний шлюб в Україні вигідний у більшості випадків чоловікові, який, щоб уникнути відповідальності перед законною дружиною, часто є ініціатором вільних стосунків. Це твердження підкріплено статистичними даними. Так, в Україні 69% чоловіків не бачать нічого поганого в спільному житті "без зобов'язань". Серед жінок такі відносини підтримали тільки 55% опитаних.

Причинами, по яких представниці слабкої статі погоджуються на співжиття в цивільному шлюбі, є не тільки сильні почуття, а й відсутність власного житла, а також нормального матеріального забезпечення. "Саме через те, що жінка залежна у фінансовому плані від чоловіка, говорити про існування повноцінних "цивільних" шлюбів в Україні складно, - стверджують психологи. - Це можливо тільки в цивілізованих західноєвропейських країнах, таких, як Німеччина, Голландія, Франція, де чоловік і жінка не залежать матеріально одне від одного, тому будують свої стосунки виключно з любові. На жаль, в нашому суспільстві фінансова рівноправність неможливо".

Окремі приклади рівноправності, звичайно ж, трапляються, але найчастіше в результаті розпаду таких "псевдоцивільних" шлюбів страждають саме "незаконні" дружини. Отже, перш, ніж погоджуватися на таку форму сімейних відносин, жінкам потрібно добре подумати, що вони отримають взамін.

Коментар
Автор Сімейного кодексу України, професор, академік Зореслава Ромовська:

- Так званий цивільний шлюб - це побутовий термін, що відображає наявність тільки однієї ознаки шлюбу - сімейного союзу жінки та чоловіка. Чи добре це? Не беруся судити. Правду кажуть у народі: як постелиш, так і виспишся. Тому вільна людина має право сам будувати своє особисте життя. Я не бачу в цьому трагедії. Але ж спільне життя чоловіка і жінки без офіційної реєстрації шлюбу (так званий пробний шлюб, коли пожили, не сподобалися - розійшлися) практикувалася в Україну ще в XVI - XVII століттях. Кількість шлюбів, зареєстрованих в органах РАЦС, спалахи білих суконь біля церков засвідчують: мода модою, а традиції залишаються.

Відсутність же держреєстрації не робить союз жінки та чоловіка шлюбом в прямому сенсі цього слова. Жінка і чоловік в цьому союзі мають статус сім'ї, але не мають подружнього статусу. Розвиток нашого законодавства має йти не шляхом надання жінці і чоловікові, які спільно проживають поза шлюбом, прав та обов'язків подружжя, а шляхом наділення їх правами та обов'язками як осіб, які проживають однією сім'єю. Ці права можуть бути тотожними за змістом (право на аліменти, на відшкодування збитків у зв'язку з втратою годувальника і навіть на спадковість), але підстави їх виникнення різні. Це говорить про те, що протиріч між ч. 2 ст. 21 і ст. 71 Сімейного кодексу України немає. Надання жінці та чоловікові, які спільно проживають поза шлюбом, права спільної власності на придбане ними майно не наділяє їх правовим статусом подружжя.

Інфосправка
5 юридичних перешкод для "вільних" стосунків

1. Банкам потрібен штамп
Жінки і чоловіки, які перебувають у зареєстрованому шлюбі отримують кредит набагато легше, ніж ті, які фактично проживають родиною. Крім того, питання поручительства у них вирішується само собою. Втім, якщо деякі банки все-таки входять в положення цивільного подружжя, то отримати кредит так званого молодіжного житлового будівництва у них не вийде ні за яких умов.

2. Хто купив холодильник?
Всього кілька років тому спільне проживання не тягло правових наслідків у плані виникнення спільно нажитого майна. Зараз все по-іншому (див. ст. 74 СК України). Тим не менш, у випадку виникнення спору дуже складно довести, що та чи інша річ придбана за спільно зароблені гроші і підлягає поділу на рівні частини.

3. "Неправильна" вдова
Відомо, що деякі цивільні шлюби тривають кілька десятків років. Але на відміну від розподілу майна, спадкування такого від померлого цивільного чоловіка набагато проблематичніше. Нотаріуси часто або взагалі відмовляють таким вдовам у спадщині, або визнають їх право на спадщину, але не з першої, а по четверту чергу (згідно ст. 1264 ЦК України). Вихід, звичайно, є - звернутися до суду в порядку окремого провадження (за правилами ст. 234 ЦПКУ), але це спричиняє і зайві розтрати, і нервові розлади.

4. Чиє прізвище в дитини?
Оскільки змінити своє прізвище на прізвище чоловіка можна лише за офіційної реєстрації шлюбу, "цивільним" татам доведеться змиритися з тим, що їх спільна дитина буде носити прізвище мами. Для деяких це питання принципове.

5. Продав машину, а мені не сказав ...
 Почнемо з того, що цивільне подружжя не може укладати шлюбний контракт, так що вільно розпоряджатися спільно нажитим майном зможе той, на чиє ім'я оформлено право власності. І нотаріус, природно, не буде питати дозвіл на продаж у цивільного чоловіка. Звичайно, ту ж машину можна спочатку придбати "на двох", але це додаткові юридичні перешкоди.

За матеріалами: Іван Правдін | Судово-юридична газета | http://sug.kiev.ua/