Головна Аналітика Судова реформа: зміни, переваги та недоліки

П'ятниця, 21 січня 2011, 15:54

Судова реформаНовий Закон "Про судоустрій і статус суддів", прийнятий влітку минулого року, передбачає проведення глибокої реформи судової системи. Судова реформа торкнулася як існуючої системи судів України та їх повноваженнь, так і безпосередньо системи здійснення правосуддя в цивільному, адміністративному, господарському та кримінальному процесах.

Одна з новацій - можливість направлення судових повісток по електронній пошті - передбачена ч.3 ст. 33, ст. 38 КАС. Але цей порядок може бути застосований лише в тому випадку, якщо сторона у справі вказує адресу своєї електронної пошти і не заперечує проти її використання для отримання текстів судових рішень та інших документів. Дані зміни будуть введені в дію з дня початку функціонування Єдиної бази даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб'єктів владних повноважень.

 Впровадження автоматизованої системи документообігу, передбачене ст.15 Закону про судоустрій, повинно було відбутися 1 січня 2011 року. Ця система дозволить в автоматичному порядку визначати персональний склад суду для розгляду конкретної справи, з урахуванням ступеня завантаженості кожного судді, спеціалізації та вимог процесуального закону. Більш детально порядок функціонування цієї системи повинен бути прописаний у Положенні про автоматизовану систему документообігу. У той же час, щоб забезпечити всі суди необхідними матеріально-технічними ресурсами для функціонування даної системи, знадобляться значні кошти і час.

Ще одна цікава норма - це ст.63 Закону, яка визначає статус присяжних. Так, присяжними можуть бути громадяни України, які залучаються до здійснення правосуддя у випадках, передбачених процесуальним законом. При цьому ні одним з таких нормативних актів не передбачено, в яких же саме випадках присяжні можуть брати участь у судовому процесі. Таким чином, дана норма про присяжних на сьогоднішній момент носить декларативний характер і не може бути застосована на практиці через відсутність відповідної процедури. 

Що стосується більш реальних змін, то, наприклад, в ЦПК було внесено досить багато змін щодо процесуальних строків. Крім того, були введені і абсолютно нові терміни.

Найбільш істотна зміна в апеляційному та касаційному провадженні - це поява в судовій системі України Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Даний суд розглядає цивільні та кримінальні справи в касаційному порядку, аналізує судову статистику та узагальнює судову практику.

Значно скорочені строки розгляду справ у судах. Так, у цивільному процесі апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції повинна бути розглянута протягом 2 місяців, а на постанову суду першої інстанції - протягом 15 днів. В адміністративному процесі апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції повинна бути розглянута протягом 1 місяця, а на постанову суду першої інстанції - протягом 15 днів.

Верховний Суд України залишився найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції, але його повноваження суттєво скоротилися. Тепер ВСУ переглядає судові рішення за наявності однієї з двох обставин - неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції норм матеріального права (одних і тих самих норм кримінального закону - у кримінальному процесі) і встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні спору судом. Також були скорочені терміни для оскарження рішень - наприклад, для оскарження рішення апеляційних господарських судів, згідно з внесеними змінами до ГПК, термін скорочений з 30 до 20 днів.

Основна мета, якої намагалися досягти ініціатори Закону про судоустрій, - зробити судове провадження максимально зручним та доступним для пересічних громадян. За процесуальними моментами законодавці постаралися максимально скоротити час на судову тяганину, і не допустити затягування розгляду судових справ. Чи буде реально працювати цей механізм, покаже практика і час.

За матеріалами: http://news.ligazakon.ua/news/2011/1/21/36529.htm