Головна Аналітика Пенсії для чорнобильців: розмір та умови отримання

Субота, 15 жовтня 2011, 19:55

Пенсії для чорнобильців: розмір та умови отримання"Чорнобильська катастрофа торкнулася долі мільйонів людей. У багатьох регіонах, на величезних територіях виникли нові соціальні та економічні умови. Україну оголошено зоною екологічного лиха. Тому створення системи надійного захисту людей від наслідків Чорнобильської катастрофи потребує залучення значних фінансових, матеріальних та наукових ресурсів ..." . Цими словами починається текст Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон про чорнобильців), який надає особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії, та особам, які постраждали від її шкідливого впливу, ряд пільг. Їх досить багато, тому сьогодні акцентуємо увагу лише на розмірах пенсій і можливе зниження пенсійного віку.

Згідно ч. 4 ст. 54 Закону про чорнобильців, у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 1 групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по 3 - 6 мінімальних пенсій за віком. Крім того, для людей, які займалися ліквідацією наслідків цієї катастрофи, державою передбачена комплексна матеріальна допомога, що включає кілька різних пільг залежно від категорії, особистості ліквідатора і тих каліцтв, які він отримав. Проблема на даний момент полягає в тому, що такі пенсії просто не виплачуються державою (середній розмір пенсій чорнобильців не перевищує 1500 грн, що становить лише 2 мінімальні пенсії за віком). Єдиний вихід у такій ситуації - домагатися виплат у судовому порядку.

Що стосується ліквідаторів наслідків аварії, то кожен з них, залежно від його категорії, має право як на додаткову пенсію за втрату здоров'я, так і на щорічні виплати на оздоровлення (в розмірі 3 мінімальних зарплат - для ЛНА на ЧАЕС 3 категорії, у розмірі 5 - для ЛНА на ЧАЕС 2 категорії). Вдови чорнобильців мають право на половину пенсії чоловіка (не тієї, що він отримував, а тієї, яку йому повинні були платити за Законом про чорнобильців); в разі смерті чоловіка від захворювання, отриманого в Чорнобилі, вдові повинні виплатити 60 мінімальних зарплат і всі недоплачені дружину пенсії, допомоги на оздоровлення і до Дня Перемоги. Всі члени сім'ї померлих ліквідаторів та інвалідів війни мають право на виплату трьох мінімальних пенсій за віком до 9 Травня.

Законом також передбачена пільга, пов'язана зі зниженням пенсійного віку. Правом дострокового виходу на пенсію користуються учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 - незалежно від кількості робочих днів, а в період з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 - не менше 5 календарних днів. Ці особи виходять на пенсію на десять років раніше за інших. Тим, хто працював у зоні відчуження не менше 14 днів протягом 1987 р., пенсійний вік знижується на 8 років. На 5 років скорочений пенсійний вік для тих, хто працював на ЧАЕС з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 менше 5 днів, і не менше 30 днів - в 1988 г, а також тих, хто трудився на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві не менше 14 календарних днів у 1986 р.. Учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на 3 року понад передбачений Законом про чорнобильців. Учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які відпрацювали на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 (чоловіки - 12,5 років і більше, жінки - 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на 1 рік понад передбачений Законом про чорнобильців.

Що стосується постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи, то ці громадяни також мають пенсійні пільги. Наприклад, особи, евакуйовані з 10-кілометрової зони відчуження в 1986 г, отримують зниження пенсійного віку на 10 років; евакуйовані з інших територій зони відчуження у 1986 р. - на 8 років, а особи, які постійно проживають або працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років - на 4 роки та додатково на 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше, ніж на 9 років.

Перелік населених пунктів, віднесених до зон різного радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету міністрів УРСР від 23.07.91 № 106. Документами, що підтверджують статус "чорнобильця" і його право користуватися всіма відповідними пільгами, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС" і "Постраждалий від Чорнобильської катастрофи". Також для отримання всіх пільг по 1 категорії необхідно мати при собі довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Нота бене
Як скласти позов про нарахування додаткової пенсії чорнобильцям

Відомо, що для забезпечення пільг і компенсацій громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, щороку необхідно близько 74 млрд грн. Найчастіше держава не справляється зі своїми фінансовими обов'язками (тим більше, в кризовий період), і тоді пільговикам доводиться відновлювати справедливість у суді.

Для початку потрібно відзначити, що додаткові пенсії чорнобильцям передбачені ст.50 і 51 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Остання редакція вказаних норм передбачала зменшення розміру додаткових пенсій чорнобильцям. Однак рішенням КСУ від 22.05.2008 № 10-рп/2008 ці зміни були визнані неконституційними. Іншими словами, до цих пір діє редакція Закону про чорнобильців, яка передбачає, що додаткові пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначаються в залежності від мінімальної пенсії за віком і виплачуються в таких розмірах: 1) пенсія чорнобильцям 1 категорії - в розмірі 100% для інвалідів І групи, 75% - для інвалідів ІІ групи і 50% - для інвалідів ІІІ групи, дітей інвалідів і хворих внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, 2) пенсія чорнобильцям 2 категорії - в розмірі 30%, 3) пенсія чорнобильцям 3 категорії - в розмірі 25%, 4) пенсія чорнобильцям 4 категорії - в розмірі 15%.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1 жовтня 2011 р. Розмір такого мінімуму становить 934 грн, а з 1 грудня становитиме 953 грн).

Також потрібно звернути увагу на те, що суди України часто задовольняють позовні заяви на перерахунок пенсій чорнобильцям лише за останні шість місяців, що передували даті подачі позовної заяви. Це обумовлено тим, що в минулому році були внесені зміни до процесуального законодавства, а саме, скорочені строки звернення до адміністративного суду для захисту прав, свобод та інтересів (ч.2 ст. 99 КАСУ). Щоб обійти зазначене обмеження, потрібно подати письмову заяву в управління ПФУ з проханням зробити перерахунок та виплату додаткової пенсії чорнобильцям за весь період, що цікавить. На практиці, пенсії чорнобильцям виплачуються у вигляді єдиного платежу, а в призначенні цього платежу органи ПФУ не вказують інформацію про склад і розмір пенсійних виплат. Це буде свідчити про те, що відносини у сторін виникли після подачі письмової заяви про перерахунок пенсії, а ви дізналися про порушення своїх прав тільки після отримання відмови управління ПФУ в перерахунку пенсії.

Дізнатися реквізити регіональних управлінь ПФУ можна на офіційному сайті Пенсійного фонду - www.pfu.gov.ua. Заява про перерахунок пенсії чорнобильцям бажано відправляти цінним листом з описом вкладення та з повідомленням про вручення. Всі ці поштові документи знадобляться для подання позовної заяви (особисто або поштою).

Зразок позовної заяви про перерахунок додаткової пенсії для чорнобильців

Анна ВОЄВОДІНА | Судово-юридична газета № 39, 10-16 жовтня 2011 | http://sug.kiev.ua/